LT EN RU

Nekilnojamojo turto valdymas

„Antrieji namai: vis daugiau ir brangiau“

Pajūrio kainos pirkėjų neatbaido – poilsiui skirto būsto kainos per metus čia šoktelėjo trečdaliu, bet norinčiųjų nuosavo jaukaus kampelio prie pušyno ir jūros vis daugėja. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad didesnė pirkėjų dalis norėtų būsto Palangoje, tačiau investuotojai dėl mažesnių žemės kainų mieliau renkasi Šventąją. Be pajūrio, projektų plėtotojus traukia Druskininkai ir Birštonas.

Nekilnojamojo turto agentūros UAB „InReal“ specialistai skaičiuoja, kad naujų būstų pasiūla Palangoje ir Šventojoje per metus padidėjo apie 15–20 proc. „Remiantis sandorių skaičiumi, šiuose miestuose antrųjų namų ir nuperkama daugiausia. Nidoje ir Juodkrantėje susidomėjimas gal net didesnis, bet nėra pasiūlos“, – sako Mindaugas Šimkus, „InReal“ Tarpininkavimo departamento vadovas.

Daugiausia investicijų dabar susitelkė aplink Šventąją, antra vieta atitektų Palangai, o Juodkrantėje ir Nidoje beveik nėra laisvų, statyboms tinkamų sklypų.

„Vienintelis būdas – pirkti esamą pastatą ir jį rekonstruoti“, – sako specialistas. Ponas Šimkus priduria, kad Kuršių nerijoje statybas riboja ir tai, kad ten – nacionalinis parkas.

Anot "InReal" atstovo, Šventoji tarp investuotojų tapo populiari todėl, kad šiame pajūrio miestelyje maždaug penktadaliu, palyginti su Palanga, mažesnės žemės kainos, didesnis laisvų sklypų pasirinkimas. „Galima pastatyti pigiau ir pigiau parduoti. Pirkėjai labiau norėtų įsigyti būstą Palangoje, bet laisvų sklypų centre nėra daug, o jei investuotoją spaudžia laikas, pinigus laikyti banke nėra tikslo, tada jis renkasi variantą statyti būstą Šventojoje“, – motyvus aiškina p. Šimkus.

Vietiniai perka nuomai

Šventojoje kylančiam poilsiui skirtų vilų ir apartamentų kompleksui „Šventosios užmiestis“ atstovaujančios agentūros UAB „Termionas“ direktorė Indrė Valionienė tvirtina, kad Šventoji patrauklesnė už Palangą dėl labai gerų paplūdimių, puikios infrastruktūros, orientacijos į ramų, šeimyninį poilsį. Tiesa, dabar Šventoji atrodo labiau apsnūdęs ir apleistas miestukas negu patrauklus kurortas, tačiau specialistai tikina, kad po kelerių metų įvaizdis visiškai pasikeis.

„Šventojoje šiuo metu tikrai daug investuojama. Čia galima išsirinkti nuo mažutėlaičio būsto daugiabutyje iki prabangaus namo su vaizdu į tvenkinį ar jūrą“, – patikina p. Valionienė.

„Termiono“ direktorė sako, kad „Šventosios užmiesčio“ būstų aktyvūs pardavimai dar neprasidėjo, tačiau susidomėjimas projektu jaučiamas didelis. Anot jos, komplekso idėja – antrieji, poilsiui skirti būstai, tad vietiniams gyventojams toks projektas veikiausiai nebus įdomus. "Tačiau išlieka tikimybė, kad vietiniai, kaip niekas kitas jausdami Šventosios perspektyvas, investuos į projektą siekdami uždirbti iš augančios vertės ar pelningo eksploatavimo“, – pažymi specialistė.

UAB „Realtus“, Palangoje plėtojančios antrųjų namų projektą „Vanagupės namai“ marketingo grupės vadovė Jolanta Lunevičienė patvirtina, kad, ir be antrųjų namų pirkėjų, sulaukiama Palangos, Klaipėdos gyventojų, perkančių būstus su mintimi vėliau juos nuomoti, dėmesio.

„Realtus“ jau beveik baigė pirmąjį savo projekto etapą, įrengta beveik 170 apartamentų. Ir jau pradėjo statyti antrojo etapo namus, kuriuose atostogauti bus galima kitų metų vasarą.

Bus naujų rekordų

Be pajūrio, investuotojus į antruosius namus traukia ir Druskininkai, Birštonas. Tiesa, statybų kranai kol kas visu pajėgumu užgulė tik pirmąjį kurortą. Birštonui, specialistų manymu, dar trūksta investicijų į infrastruktūrą, sanatorijas, kad ir čia namų statytojai imtų drąsiau investuoti – kol kas čia plėtra atsilieka nuo Druskininkų.

Anot p. Šimkaus, Druskininkuose labai sunku rasti laisvą statyboms sklypą miesto centre, tačiau toliau nuo kurorto centro daugiabučių kyla nemažai. Tiesa, pasiūla vis nepaveja paklausos ir kainos auga: vidutiniškai per metus jos pakilo apie 20–25%.

Druskininkų centre nediduką daugiabutį statančios UAB „Investera“ direktorius Paulius Šatikas sako, kad iš trylikos butų keturis jau pardavė, dar antra tiek – rezervuoti. Jų projektas galutinai bus baigtas kitų metų pavasarį. Su kainomis bendrovė nesikuklina, pardavinėja butus už 6.400–7.200 Lt/m2. „Kai pardavėme pirmą butą, savotiškai pramušėme lubas, Druskininkuose tai buvo vienas iš sandorių aukščiausia kaina“, – sako p. Šatikas. Anot jo, ir tokios kainos kurortui ne riba, nereikės ilgai laukti, kai mieste pradės dygti prabangūs būstai, už kuriuos statytojai prašys ir 10.000 Lt/m2.

„Druskininkų perspektyvą matau ne tik Lietuvos, bet ir Europos mastu. Tvarkomi magistraliniai keliai į miestą, kurortas auga, atidaromi nauji SPA centrai, viešbučiai. Ir mes patys dar neplanuojam iš Druskininkų statybų rinkos išeiti“, – apie naujus užmojus statyti individualius namus ir komercinius projektus užsimena „Investera“ vadovas.