LT EN RU

Nekilnojamojo turto valdymas

„Būsto kainos grįžo trejus ketverius metus atgal“

Sparčiai krentančios būsto kainos Vilniuje pasiekė 2005 m. pabaigos, o likusioje šalies dalyje – 2006 m. pradžios lygį. Registrų centro duomenimis, nekilnojamasis turtas (NT) ir toliau pinga.

Dar ne dugnas

Po pirmą šių metų pusmetį stebėto ūmaus NT kainų smukimo būsto kainos trečią ketvirtį mažėjo kiek lėčiau. Šalies sostinėje naujos ir senos statybos butai pigo panašiu, 9 proc. per ketvirtį, greičiu. Likusioje šalies dalyje, neapimančioje Vilniaus, trečią ketvirtį naujos statybos butai pigo sparčiau nei senesni, atitinkamai 11,4 ir 5,1 proc.

Registrų centro duomenimis, individualūs namai visoje Lietuvoje pigo maždaug 3 proc. Nuo paniško kainų smukimo rinką sulaikė vasarą kiek gyviau vykę sandoriai, kuriuos skatino kai kurių pirkėjų baimė pražiopsoti rinkos dugną, kai iki tol pigęs būstas vėl ims brangti.

Pirkėjų optimizmą kurstė ir profesionalių rinkos dalyvių pranešimai apie galimus šalies ūkio stabilizacijos ženklus bei tariamą NT rinkos atsigavimą. Tačiau Registrų centro specialistų vertinimu, apie būsto ir visos NT rinkos atsigavimą kalbėti dar anksti, o nepagrįstai optimistiški pareiškimai apie netrukus vėl brangsiantį turtą tėra mėginimas manipuliuoti neprofesionalių rinkos dalyvių lūkesčiais ir taip išjudinti sustingusius sandorius.

Ieško pirkėjų

„Būsto kainos, mano supratimu, jau pasiekė dugną", – neseniai portalui teigė NT bendrovės „Hanner" valdybos pirmininkas Arvydas Avulis ir įrodinėjo, kad dabar labai palankus metas įsigyti būstą.

Esą bankai ir vėl gana noriai dalija būsto kreditus, o NT plėtotojai daro viską, kad tik paskatintų būsto pardavimą. Anot „Hanner" vadovo, jo įmonė šiuo metu butus parduoda pigiau nei už savikainą.

A.Avuliui pritarė ir Robertas Dargis, bendrovės „Eika" vadovas ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas. Esą „Eika" taip pat butus parduoda pigiau, nei kainavo jų statyba, ir apie pelną net nesvajoja.

Kainos dar kris

Matas Macijauskas, portalo NTspekuliantai.lt vadovas, neskuba pritarti NT plėtotojams: „Jeigu būčiau jų vietoje, ir aš taip kalbėčiau, kad galėčiau parduoti NT."

Tačiau pašnekovas nesiryžo prognozuoti, kada būsto kainos pasieks dugną: „Tokių klausimų nuolat sulaukiu ir patariu potencialiems pirkėjams neskubėti. Matome, kas dedasi Latvijoje, kurios sostinėje butą jau galima gauti po 2 tūkst. litų už kvadratinį metrą. Mano nuomone, kokybiškas būstas tikrai turėtų kainuoti daugiau, bet ar toks dugnas bus pasiektas ir Lietuvoje, sunku pasakyti."

NT kainų dugnas turėtų būti pasiektas tada, kai optimistinės nuotaikos dėl ekonominės padėties iš Vakarų Europos persimes į Lietuvą.

„Kada tai bus, ir vėl sunku prognozuoti, nes mūsų rinka reaguoja pavėluotai. Prisiminkime, kad JAV apie NT krizę prabilta dar 2007 m., o Lietuvoje buvo siekiami nauji rekordai", – prisiminė M.Macijauskas ir svarstė, kad bent iki šių metų pabaigos NT rinka Lietuvoje neatsigaus.

Šuolių nesulauksime?

M.Macijauskas atkreipė dėmesį, kad su būsto kainomis mažės ir jo pasiūla, ji ir šiuo metu gerokai sumenkusi. Nors sandoriai vyksta, jie finansuojami nuosavomis gyventojų lėšomis, o bankai beveik nustojo skolinti. Be to, bankai nustojo finansuoti ir naujų objektų statybas, vadinasi, naujų būstų rinkoje artimiausiu metu neatsiras. Registrų centro duomenimis, bankų finansuojamų naujo būsto sandorių dalis, 2007 m. pradžioje Vilniuje siekusi 70 proc., pastaraisiais mėnesiais susitraukė iki maždaug 20 proc. visų sudaromų pirkimo-pardavimo sutarčių.

Pašnekovas abejoja, ar net ir atsigavus rinkai būsto kainos taip greitai grįš į 2007-2008 m. lygį: „Žinau, kad yra daug objektų, kurių savininkai tik ir laukia, kol rinka atsigaus. Tačiau jeigu pasiūla bus didelė, tai kainos nekils taip sparčiai kaip anksčiau. Tokių šuolių tikrai nematysime."