LT EN RU

Nekilnojamojo turto valdymas

„Kyla nuomojamų butų kainos“

Sumažėjęs būstų pirkimo-pardavimo sandorių skaičius suaktyvino nuomos rinką. Išaugus išnuomojamų butų paklausai pakilo ir jų nuomos kaina.

Kainos dar kils

Nekilnojamojo turto bendrovės "InReal" atlikto rinkos tyrimo duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį paklausiausių ekonominės klasės butų nuomos kainos šalies didmiesčiuose pakilo vidutiniškai apie 10 proc.

"Natūralu, kad mažėjant būsto pirkimo sandorių skaičiui, daugėja nuomos sandorių ir dėl to nuomos kainos šiek tiek kyla. Paprastai pirmasis metų pusmetis nuomos rinkoje būna pasyvesnis, tačiau praeitą pusmetį rinka buvo pakankamai aktyvi, nuomos kainos šoktelėjo apie 10 proc.", – patikino "InReal" Tarpininkavimo departamento vadovas Nerijus Valikonis.

Pasak jo, rinkoje per pirmąjį šių metų pusmetį taip pat atsirado ir didesnė nuomojamų būstų pasiūla, tačiau nepaisant to nuomos kainos vistiek didėjo. Netrukus kainos turėtų dar šiek tiek išaugti, nes, pasak pašnekovo, rudeniop norinčiųjų išsinuomoti gyvenamąsias patalpas visada gerokai padaugėja.

Brango paklausiausių būstų nuoma

Anot N.Valikonio, praėjusį pusmetį labiausiai išaugo paklausiausių ekonominės klasės butų nuomos kainos. Šiuo metu Klaipėdoje 1-2 kambarių butą galima išsinuomoti už 600-1300 litų, arčiau centro esančiuose Alksnynės, Miško ir kt. mikrorajonuose kainos svyruoja nuo 800 iki 1500 litų per mėnesį. Didesnių 3-4 kambarių butų nuomos kainos svyruoja nuo 600 iki 3000 tūkst. litų per mėnesį. Panašios nuomos kainos vyrauja ir kituose didmiesčiuose – Vilniuje 1-2 kambarių buto mėnesio nuomos kaina svyruoja nuo 700 iki 1500 litų per mėnesį, Kaune – kaip ir uostamiestyje. Didesnių būstų nuomos kainos Vilniuje svyruoja nuo 2 iki 4 tūkst litų per mėnesį, Kaune – 1600-3000 tūkst. litų per mėnesį.

Naujų būstų bet kam nenuomoja

Kitos nekilnojamojo turto agentūros "Termionas" direktorės Indrės Valionienės teigimu, šiuo metu Klaipėdoje netrūksta brangiai išnuomojamų butų, kurių nuoma kainuoja per 2000 litų ir daugiau. Išsinuomoti ekonominės klasės butą gana sudėtinga, norinčiųjų nuomotis yra kur kas daugiau nei nuomotojų. Jos duomenimis, už populiariausio dviejų kambarių ekonominės klasės buto nuomą per mėnesį prašoma nuo 600 iki 1100 litų.

Pasak I.Valionienės, dažniausiai nuomininkai išsinuomoti būstą norėtų kainuojantį iki 600 litų, tačiau tokių pasiūlymų rinkoje beveik nėra. "Žinoma kartais vis dar pasitaiko, kad galima rasti ir išsinuomoti butuką už keturis ar penkis šimtus litų, tačiau toks būstas išties būna gana prastos būklės, o ir randasi ne itin patrauklioje miesto dalyje. Dažniausiai rinkoje pasitaiko apie aštuonis devynis šimtus litų kainuojantys butai", – paaiškino pašnekovė.

I.Valionienės tikinimu, nors rinkoje būstų pasiūla šiuo metu išties didesnė nei buvo anksčiau – dauguma šių būstų neišnuomojami dėl pernelyg didelės kainos. "Tie būstų savininkai, kuriems nepavyksta parduoti butų juos jau noriai išnuomoja, tačiau dažniausiai tokie butai yra naujos statybos daugiabučiuose, puikiai įrengti, todėl jų kaina yra gerokai aukštesnė nei kitų. Be to į naujų būstų remontą bei interjerą dažniausiai būna investuota daug pinigų, tad jų išnuomoti bet kam nenorima – ypatingai nepageidaujami studentai", – teigė I.Valionienė.

Statytojai neparduotus būstus išnuomos

Anot I.Valionienės, nuomos rinkoje netrūksta ir prabangių būstų bei kotedžų, tačiau juos išsinuomoti išgali retas. "Dažniausiai užsieniečiai atvykę į uostamiestį ilgesniam laikui gali sau leisti išsinuomoti prabangų butą, kotedžą arba namą, nes jie nori ne tik gerai įrengto, bet ir didelio būsto – 100-150 kvadratinių metrų ploto. Prabangūs butai, esantys prestižiniuose miesto vietose, iš kurių matosi miesto panorama, jūra ar kiti nuostabūs vaizdai – jau taip pat bandomi išnuomoti. Tiesa, jie išnuomojami tik rekomendacijas turintiems asmenims, pavyzdžiui patarus pažįstamiems ar į Klaipėdą verslo reikalais atvykusiems įmonių vadovams bei atstovams", – patikino I.Valionienė.

Pasak ekspertės, taip pat jau sklando kalbos, kad nekilnojamojo turto statytojai neparduotus naujos statybos būstus ketina išnuomoti. "Vis dažniau statytojai svarsto tokias galimybes, nes jiems nebėra kitos išeities – būstai stovi tušti. Jeigu tai pasitvirtins, rinkoje rasis dar didesnė nuomojamų būstų pasiūla, o tai naudinga norintiems kažką išsinuomoti. Tik bėda ta, kad Klaipėdoje labai trūksta naujos statybos ekonominės klasės butų, nes naujai pastatytuose daugiabučiuose įrengti gana prabangūs ir dideli butai, kuriuos nuomotis norės retas kuris", – paaiškino I.Valionienė.